Πρίφτης: «Δεν ήταν εύκολο και αγχωθήκαμε λίγο»

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:20:0 9/25/2021,

Ικανοποιημένος με την αντίδραση του Παναθηναϊκού στην αντεπίθεση του Λαυρίου, ήταν ο Δημήτρης Πρίφτης, μετά τη νίκη των «πράσινων».

Κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν για τον Παναθηναϊκό το παιχνίδι με το Λαύριο, όπως είπε ο Δημήτρης Πρίφτης, μετά τη νίκη (74-61) στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ.

Ο Έλληνας κόουτς κράτησε τη μαχητικότητα και τη σοβαρότητα των παικτών στο comeback της ομάδας του Σερέλη, λέγοντας πως το «τριφύλλι» χρειάζεται χρόνο για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.

«Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη. Ήταν μια σημαντική νίκη για μας. Συγχαρητήρια και στο Λαύριο για τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται. Έκαναν ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο. Εμείς είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα και είναι κάτι λογικό για όλες τις ομάδες τη δεδομένη χρονική στιγμή. Πάντως παίξαμε τραγικά στο 3ο δεκάλεπτο σημειώνοντας μόλις επτά πόντους στην επίθεση. Και είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε. Από εκεί και πέρα αντιμετωπίσαμε με σοβαρότητα το comeback του Λαυρίου. Δεν ήταν εύκολο. Αγχωθήκαμε λίγο.

Πάντα είναι ανταγωνιστικό το Λαύριο και σίγουρα δεν ήταν καθόλου εύκολο», δήλωσε αρχικά ο Δημήτρης Πρίφτης και πρόσθεσε:

«Είχαμε αρκετά ελεύθερα spot up σουτ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Και είχαμε 1/14. Τουλάχιστον έχουμε μια μαχητικότητα και πηγαίνουμε στο επιθετικό ριμπάουντ. Και αυτό είναι κάτι σημαντικό. Στο 3ο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 7-17. Αν ήταν 7-25 θα ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα. Ακόμα και εκεί δείξαμε ότι προσπαθούμε, τουλάχιστον αμυντικά να κάνουμε κάτι. Η επίθεση χρειάζεται χρόνο και η επίθεση σε διάρκεια χρειάζεται χρόνο. Η άμυνα θέλει κυρίως προσπάθεια. Φυσικά και δουλειά, αλλά κυρίως προσπάθεια. Προφανώς δεν είμαστε στο κατάλληλο σημείο αυτή τη στιγμή, αλλά μέρα με τη μέρα θα προσπαθήσουμε να είμαστε».