Παναθηναϊκός-Εφές 80-74: Καλεσμένη η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο… πάρτι του «Εξάστερου»! (BINTEO)

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 6:40:0 9/19/2021,

Με φοβερό μπάσκετ για 40 λεπτά ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Εφές με σκορ 80-74 στον τελικό του "Π. Γιαννακόπουλος" και αναδείχθηκε νικητής του τουρνουά. Απίστευτα πράγματα από Μέικον, φανταστικός και ο Πέρι!

Ο Παναθηναϊκός, απόντος Παπαπέτρου, ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Μέικον, Κασελάκη, Νέντοβιτς, Φλόιντ, Έβανς. Ο Δημήτρης Πρίφτης έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε τον Σέρβο γκαρντ, ο οποίος και πάλι με την ανάκρουση του ονόματός του γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο!

Το σκόρ στον αγώνα άνοιξε για λογαριασμό της Εφές ο Μπομπουά στον αιφνιδιασμό, για να ισοφαρίσει αμέσως μετά από το "ζωγραφιστό" ο Έβανς (2-2). Στην αρχική πεντάδα με Μέικον και Νέντοβιτς, ο Αμερικανός ήταν εκείνος που κατέβαζε την μπάλα. Μάλιστα ο Μέικον είχε δύο απανωτές εκπληκτικές συνεργασίες με τον Φλόιντ, που κατέληξαν σε ισάριθμα εντυπωσιακά καρφώματα του δεύτερου (6-9).

Ο Νέντοβιτς βρήκε σκορ μετά από 4 λεπτά στο ματς και μάλιστα, με τρίποντο και φάουλ για το 10-12! Από μεριάς της, η Εφές έβγαζε με μεγάλη ευκολία ελεύθερα τρίποντα, με τον Μπομπουά να είναι απόλυτα εύστοχος στο ξεκίνημα, έχοντας τους 11 από τους 18 πόντους της ομάδας του!

Για τον Παναθηναϊκό ο Μέικον ήταν φανταστικός στην περιφέρεια. Αρχικά στο επίπεδο της δημιουργίας (είχε 4 ασίστ στο ημίχρονο και 8 στο φινάλε), κατόπιν στο σκοράρισμα (ολοκλήρωσε το παιχνίδι ως πρώτος σκόρερ πετυχαίνοντας 13 πόντους). Με δικές του βολές, τρισήμιση λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, οι "πράσινοι" ισοφάρισαν σε 18-18. Από τα highlights του τελικού η διπλή τάπα του Παπαγιάννη σε Τουνσέρ και Μοερμάν, δύο λεπτά περίπου πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία βρήκε τον "Εξάστερο" να προηγείται με 26-23.

Φουριόζος μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που με ένα σερί 8-0 πήγε το σκορ στο 34-23 υπέρ του, παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς από την Εφές. Το σερί αυτό σταμάτησε για τους Τούρκους με κοντινή εκτέλεση ο Μίσιτς (34-25). Ο Κέντρικ Πέρι απάντησε άμεσα με ένα απίστευτο poster dunk πάνω στον Πετρουύσεφ, κερδίζοντας μαζί και το φάουλ (37-25)! Η Εφές ταρακουνήθηκε κάπως και με ένα γρήγορο 5-0 έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (39-30). Το "τριφύλλι" όχι απλώς αναχαίτισε τους Τούρκους, όχι απλά αντέδρασε, αλλά πήγε κιόλας με +12 στο ημίχρονο (47-34)!

Με την έναρξη της επανάληψης ο κόουτς Πρίφτης επέστρεψε σχεδόν στην πεντάδα με την οποία είχε αρχίσει το ματς, απλώς αντί του Κασελάκη αυτή τη φορά ξεκίνησε ο Σαντ-Ρος. Ο Μέικον συνέχισε τον... χαβά του στη δημιουργία και με την 5η του ασίστ, έφερε το καλάθι και φάουλ του Φλόιντ για το 52-38 (σ.σ. αστόχησε στη βολή ο Αμερικανός σέντερ). Ο Παναθηναϊκός απέδιδε εξαιρετικά στην άμυνα κι αυτό, του επέτρεπε να μην χάνει τη διψήφια διαφορά, παρότι στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν τόσο εύστοχος.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 52-40 υπέρ των "πράσινων", δείγμα ακριβώς αυτού που σας αναφέραμε παραπάνω, της αμυντικής δηλαδή συνέπειας του "τριφυλλιού". Το τρίποντο του Μποχωρίδη και η ασίστ του ίδιου για alley oop του Έβανς 3:40 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, εκτίναξαν τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της (+16, 57-41)! Κάπου εκεί η Εφές είχε απάντηση και με ένα επιμέρους σκορ 13-2, μείωσε στο -5 (59-54).

Με τη διαφορά πλέον να είναι μικρή, όλα θα κρινόταν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 5-0 για το 64-54 και την εκ νέου διψήφια διαφορά, με την Εφές να κάνει όμως  το δικό της 6-0 σε απάντηση (64-60). Οι δύο ομάδες έτρεχαν τα δικά τους σερί, αλλά πάντα ο ένας είχε απάντηση στον άλλον. Στο φινάλε αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με το τελικό 80-74 πανηγύρισε την κατάκτηση του 3ου τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος"!

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74.