Παναθηναϊκός-Αϊόνα 73-66: «Πράσινο» το φιλικό απέναντι στον Πιτίνο (pics+vid)

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 4:09:0 8/25/2021,

Ο νέος Παναθηναϊκός του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε του Αϊόνα στο ΟΑΚΑ με σκορ 73-66, στο πρώτο φιλικό τεστ για την ομάδα μετά την πρώτη εβδομάδα προετοιμασίας. Ντεμπούτο για Πέρι, Μέικον, Φλόιντ.

Το Αϊόνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι (7-15), με τον Παναθηναϊκό να απαντά κι αυτός μ' ένα σερί 9-2 (16-17) και να ανακτά το προβάδισμα. Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στα επόμενα λεπτά, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις ομάδες κοντά στο σκορ (20-17 υπέρ των Αμερικανών).

Το σύνολο του Ρικ Πιτίνο επιχείρησε να ξεφύγει και πάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάνοντας αρχικά το 20-27 και στη συνέχεια το 27-32. Και πάλι οι «πράσινοι» ωστόσο είχαν απάντηση, με μεγάλο «όπλο» τους την περιφέρεια. Συγκεκριμένα έτρεξαν ένα σερί 10-6, για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο -1 (37-38).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και με έμφαση στα μακρινά σουτ και στην τρίτη περίοδο, για να φτάσει το σκορ σε πρώτη φάση στο 43-38 και κατόπιν στο 59-56 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο το Αϊόνα δεν κατάφερε να αγγίξει ξανά με αξιώσεις τη νίκη, με το τελικό σκορ υπέρ της ομάδας του κόουτς Πρίφτη να διαμορφώνεται στο 73-66.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-38, 59-56, 73-66