«Πράσινο» πάρτυ με καλεσμένο το Λαύριο!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις :27:00 6/3/2021,

Το 1-0 στους τελικούς της Basket League έκανε ο Παναθηναϊκός.

Με μια υπερηχητική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός συνέτριψε το Λαύριο στο ΟΑΚΑ με σκορ 100-72, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα κλέψιμο και κάρφωμα του Μάριο Χεζόνια στον ανοιχτό χώρο, σε μια φάση που έδειξε ξεκάθαρα τις διαθέσεις του Παναθηναϊκού στο ματς. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας επιβλήθηκε από την αρχή, με το σύνολο του κόουτς Σερέλη από την άλλη να μην μπορεί να αντιδράσει. Ενδεικτικό είναι πως οι "πράσινοι" έτρεξαν αρχικά ένα σερί 15-0!

Ο Παπαπέτρου έκανε απίστευτο παιχνίδι, έχοντας φτάσει μάλιστα στις 12 ασίστ από το ημίχρονο κιόλας! Άξιοι συνοδοιπόροι του ήταν τόσο ο Μήτογλου (14 π., 5 ρ.), όσο και ο Παπαγιάννης (14 π. 5 ρ., 2 α.), με τον Χεζόνια να μένει στους 7 πόντους. Από πλευράς Λαυρίου ξεχώρισαν οι Κόζι και Ντέιβις με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ μέσα από το τρίποντο(44-31, 17'), ωστόσο η αντίδραση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει. Παπαπέτρου και Χεζόνια πήραν μπρος και το ημίχρονο έκλεισε με το «τριφύλλι» στο +18 (52-34).

Ουάιτ και Μπρέι πήραν τη σκυτάλη σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι, η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (65-34, 23'). Λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου την έστειλε στο +32 (68-36, 24'), όπως ακριβώς δηλαδή έκλεισε και το τέλος του δεκαλέπτου (79-47).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, καθώς όλα πια είχαν κριθεί, με το τελικό 100-72 να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72.