Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Εφές - Δεν τα κατάφεραν Νικ και Σάρας

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:54:0 5/30/2021,

Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Νικ Καλάθης δεν κατάφεραν να φτάσουν στο υψηλότερο σκαλί της Ευρωλίγκας.

Μπορεί την πρώτη φορά, το 2019, να μην… εμφανίστηκε στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και πέρσι να έχασε από τον… κορωνοϊό, όμως φέτος ήταν η χρονιά της και το απέδειξε περίτρανα στην Κολωνία. Η Εφές ήταν εκπληκτική και αν βγάλουμε στην άκρη το πρώτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα σε όλη την διάρκεια του τελικού, παρά την προσπάθεια των Καταλανών τα τελευταία τρία λεπτά, και έφτασε στο τελικό 81-86 και μαζί στην κορυφή της Euroleague για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το ματς: Όπως περίμεναν όλοι ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός της φετινής Euroleague, ως το απόλυτο ντέρμπι! Από την μια οι Καταλανοί παρά το γεγονός ότι είδαν τον Νικ Καλάθη να μην μπορεί να δώσει τα αναμενόμενα κατάφεραν να κυριαρχήσουν κοντά στο καλάθι, με τον Ντέιβις να κάνει εκπληκτική πρώτη περίοδο, δεν άφηναν περιθώρια σε άμυνα και επίθεση στους παίκτες του Αταμάν. Παράλληλα το γεγονός ότι οι "μπλαουγκράνα" δεν επέτρεπαν το transition παιχνίδι στην Εφές είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν ρυθμό οι Λάρικιν και Μίσιτς. Έτσι έχοντας μόνο τον Σανλί να σκοράρει φτάσαμε στο -7 (22-15) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν ντυθεί… Εφές χτυπώντας συνέχεια στον αιφνιδιασμό διαλύοντας κάθε τακτική είχε σχεδιάσει ο Αταμάν. Παράλληλα τα λάθη στην επίθεση των Τούρκων συνεχίστηκαν, λόγω της επιθετικής άμυνας της Μπαρτσελόνα, κάτι που τους έβγαζε πλήρως από τον ρυθμό που είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα σε όλη τη διοργάνωση. Παρά, όμως, το γεγονός ότι οι Καταλανοί ξέφυγαν με 25-15, ένα γρήγορο, σε λιγότερο από δύο λεπτά, 9-0 της τουρκικής ομάδας έφερε το 25-24 και έβαλε και πάλι… φωτιά στον τελικό.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην Εφές να περάσει μπροστά, κυρίως λόγω της άμυνας, με 29-30, περίπου τρία λεπτά για το ημίχρονο. Οι Τούρκοι άρχισαν και έβρισκαν τα πατήματά τους και έφτασαν και στο +7 (29-36), ενώ το βασικότερο που είχαν καταφέρει ήταν το γεγονός ότι πλέον διάβαζαν άψογα το transition παιχνίδι της Μπαρτσελόνα. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους κατάφεραν και μείωσαν το σκορ, όμως και πάλι η Εφές ήταν αυτή που πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 36-39.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μίσιτς να βρίσκει ρυθμό και την Εφές να ξεφεύγει και πάλι με +7 (39-46), ενώ το πρόβλημα των Καταλανών ήταν τόσο η κακή κατάσταση, λόγω τραυματισμού, του Καλάθη αλλά και τα φάουλ που άρχισαν να χρεώνονται. Η διαφορά έφτασε μάλιστα στο +11 (52-41) με τον Λάρκιν και τον Σέρβο άσο των Τούρκων να κάνουν κυριολεκτικά σμπαράλια την άμυνα των "μπλαουγκράνα".  Ο Γιασικεβίτσιους έβλεπε μόνο τους Χίγκινς και Κούριτς να δείχνουν σημάδια… εγωισμού κάτι που κατάφερε να κρατήσει την Μπαρτσελόνα σε μια διαφορά 7-9 πόντων και της έδινε ελπίδες για την… ανατροπή. Τρείς  πόντοι του εξαφανισμένου, μέχρι εκείνο το σημείο, Μίροτιτς έφεραν την Μπάρτσα στο -7 (58-65) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Παρόλα αυτά οι Καταλανοί δεν είχαν πει την... τελευταία τους κουβέντα και πολύ γρήγορα κατάφεραν και έφεραν τη διαφορά στο -3 (62-65), ενώ είχαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο, όμως Γκασόλ και Καλάθης έκαναν λάθη στην επίθεση. Παρόλα αυτά η Μπαρτσελόνα γύρισε από την... κόλαση και έφερε τον τελικό στα ίσα (72-72) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η ψυχολογία φαινόταν να είναι με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους όμως η Εφές δεν ήθελε να αφήσει την ευκαιρία της... κούπας να πάει χαμένη και με ένα δύσκολο καλάθι και μια καλή άμυνα του Σίγκλετον κατάφερε και ξέφυγε και πάλι με +5 (74-79).

Χίγκινς και Μίσιτς συνέχισαν να ευστοχούν, χωρίς όμως να αλλάζει η διαφορά, όμως ένα χαμένο καλάθι του Κούριτς στον αιφνιδιασμό δεν έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να μειώσει περίπου μισό λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λάρκιν θα πάρει φάουλ και με 2/2 εύστοχες βολές θα κάνει το 83-76 δίνοντας ουσιαστικά τον τίτλο στους Τούρκους. Στα 30 υπόλοιπα δευτερόλεπτα δεν θα αλλάξει, ουσιαστικά κάτι, αφού οι Καταλανοί έστελναν τους παίκτες του Αταμάν στις βολές και το ανάποδο, για να φτάσουμε στο τελικό 81-86 και στο πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της Εφές Αναντολού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ - Λάτισεβς - Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86.

Πηγή: Sportdog

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr