Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-0: Κοριτσάρες έτοιμες για break και κούπα!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 7:35:0 5/10/2022,

Απίθανη εμφάνιση και 2-2 στους τελικούς της Volleyleague γυναικών!

Οι «πράσινες» έπαιξαν σπουδαίο βόλεϊ και δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να…πλησιάσει στο ενδεχόμενο κατάκτησης του πρωταθλήματος στον Άγιο Θωμά στο Μαρούσι.

Το «τριφύλλι» έβγαλε πολύ καλή αντίδραση μετά την ήττα στο Ρέντη και δείχνει ότι έχει όλες τις προϋποθέσεις να πάει για το διπλό σε δύο ημέρες.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε πολλές αρετές με την έναρξη του παιχνιδιού. Με ενθουσιασμό και ώθηση από το κατάμεστο γήπεδο έφτασε μέχρι τα μισά του σετ στο 13-8.

Εκεί ξεκίνησε ένα απίστευτο κρεσέντο με πρωταγωνίστριες τις Παπαφωτίου και Κωνσταντίνου αλλά και τη Χαντάβα και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 20-12.

Κάπου εκεί οι «πράσινες» επαναπαύτηκαν και είχαν στο μυαλό τους το δεύτερο σετ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να βρουν την ευκαιρία να ροκανίσουν την διαφορά και να ισοφαρίσουν μάλιστα σε 23-23.

Εκεί ο ΠΑΟ ανασυντάχθηκε σοβαρεύτηκε και κατέκτησε το σετ με 25-23 με άσο της Παπαφωτίου και έτσι το «τριφύλλι» έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να ξεφύγουν νωρίς στο σκορ όπως έκαναν στο πρώτο σετ και μέχρι περίπου τα μισά του οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 12-12. Εκεί και πάλι ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και πήρε προβάδισμα με 17-14.

Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά με 20-21 όμως ο ΠΑΟ είχε και πάλι απάντηση και ξαναπέρασε μπροστά με μπλοκ της Μεταξά 22-21. Ακολούθησαν πόντους της Κρος και άσος της Κρος και το ματς πήγε στο 24-21 και με ένα λάθος της Γιώτα έληξε το σετ με 25-21 και 2-0 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ πήρε και πάλι προβάδισμα με 4-2 ωστόσο υπήρξε μια χαλάρωση με αποτέλεσμα ο ΟΣΦΠ να πάρει προβάδισμα με 9-12.Άμεσα ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε το προβάδισμα με 14-13 και με κεφάτες τις Στεπανένκο και Κρος το πήγε στο 17-14.

Με πρωταγωνίστρια την Χατζηευστρατιάδου αλλά και την Γκρόθες  το ματς πήγε στο 25-18.

Σε δήλωση του ο Μπράνκο Γκάιτς είπε «Αποδείξαμε καλά ότι είμαστε καλή ομάδα και πρέπει να το κάνουμε και στο επόμενο ματς. Είναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας. Έχουμε την ποιότητα και την ικανότητα να το κάνουμε. Ότι κάνουμε στις προπονήσεις πρέπει να το δείξουμε την Πέμπτη στον αγωνιστικό χώρο και να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να έχουμε ηρεμία και να κοιτάξουμε το παιχνίδι πόντο με τον πόντο.

Πιστεύω στην ομάδα θα δώσουμε ότι έχουμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα.

Ευχαριστώ τον κόσμο του Παναθηναϊκού για τη στήριξη που είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα».

Στο ίδιο μήκος κύματος και η Εύα Χαντάβα που ανέφερε «Ξέραμε ακριβώς τι έπρεπε να κάνουμε. Ο εγωισμός ήταν αρκετός και είμαστε ομάδα και το δείχνουμε. Θα δώσουμε τα πάντα για να κερδίσουμε την Πέμπτη.

Θεωρώ ότι στο Ρέντη κάναμε πολλά λάθη και δεν έπρεπε να ξανασυμβεί αυτό. Θα πάμε με αυτό το σκεπτικό και μεθαύριο».

Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου είπε «Πάμε στο Ρέντη για να σπάσουμε την έδρα και είχαμε πει ότι δεν θα ήταν το σημερινό το τελευταίο ματς. Πρέπει να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και ευχαριστούμε τον κόσμο».