Το πάλεψε και έχασε ο Παναθηναϊκός

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :59:00 5/9/2022,

Σε μια πραγματική ματσάρα, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό (3-2 σετ) στη Θεσσαλονίκη για τον 1ο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και πλέον πάει στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ έχοντας το πάνω χέρι!

Ατελείωτος ήταν ο πρώτος τελικός του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα στον Κυπελλούχο ΠΑΟΚ και τον Πρωταθλητή Παναθηναϊκό, με τους «ασπρόμαυρους» να είναι αυτοί που μετά από μια ματσάρα πήραν τη νίκη (3-2). Πλέον στον επαναληπτικό της Παρασκευής (13/5) στο ΟΑΚΑ, έχουν ένα μικρό προβάδισμα για τον τίτλο!

Τώρα στα σενάρια, μετά και το αποτέλεσμα της αποψινής αναμέτρησης, οι «πράσινοι» θέλουν οπωσδήποτε νίκη για να μην χάσουν τον τίτλο. Αρχικά σε περίπτωση καθαρής νίκης (3-0 ή 3-1) θα σηκώσουν την κούπα, ενώ αν κερδίσουν με 3-2, το ματς θα οδηγηθεί σε «χρυσό» σετ. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Καλμαζίδη αν νικήσει με οποιοδήποτε σκορ, παίρνει τον τίτλο, αν ηττηθεί με καθαρό σκορ δεν έχει ελπίδες, ενώ αν χάσει με 3-2, όλα θα παιχτούν στο «χρυσό» σετ.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με +2 (3-5), όμως ο ΠΑΟΚ το «γύρισε» γρήγορα (8-6). Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι που οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με +3 (17-14). Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ και αυτό ξύπνησε τους παίκτες του (17-17), ενώ ένα κερδισμένο video check κράτησε μέσα στο ματς την αθηναϊκή ομάδα (19-19). Στο 24-24 είχαμε διακοπή περίπου έξι λεπτών, όταν και πάλι η… τεχνολογία, αποφάσισε επανάληψη του πόντου. Ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και ένα μπλοκ, ήταν αρκετά για να δώσουν στους γηπεδούχους το προβάδισμα με 1-0 (28-26).

Μετά τα αλλεπάλληλα χαμένα σερβίς στο ξεκίνημα του δεύτερο σετ, «ασπρόμαυροι» και «πράσινοι» έφτασαν μαζί στο 7-7. Το σύνολο του Καλμαζίδη κέρδισε ένα video check, κάτι που του έδωσε τον αέρα του +4 (11-7). Ο Παναθηναϊκός μείωσε (12-10), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε καλύτερα τα πατήματα του και ξέφυγε στο +6 (18-12). Ο Πετρέας και τα λάθη των «πράσινων» έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο +8 (22-14). Ο Ρουσόπουλος με τον Ράπτη αντικατέστησαν Γιάκομπεσεν και Ανδρεόπουλο αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τα πράγματα (24-20), όμως το 2-0 ήρθε αρκετά εύκολα (25-20).

Γνωρίζοντας ότι είναι με την πλάτη στο τοίχο, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκα άμεσα με +3 (1-4). Με τους Ντεν Ντρις και Στάλεκαρ η… ψαλίδα άνοιξε στο +4 (7-11), αλλά ο ΠΑΟΚ γρήγορα και με κύριο εκφραστή τον Μπαρνς, ισοφάρισαν (11-11). Ο Ράπτης έκανε τρομερά πράγματα, παίζοντας απίστευτα μυαλωμένα και έφτασε στο +3 (17-20). Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν κοντά, σβήνοντας το πρώτο set ball των φιλοξενούμενων (22-24), όμως ο Ντεν Ντρις με δύναμη μείωσε σε 2-1 (22-25).

Δυναμικά συνέχισαν οι «πράσινοι» το τέταρτο σετ και το +3 (1-4) με τον Ρανγκέλ, ανάγκασε τον Καλμαζίδη να καλέσει νωρίς τάιμ άουτ. Ο «αέρας» αυτός παρέμεινε για τον Παναθηναϊκό για αρκετή ώρα, όμως οι επιθέσεις του Μπαρνς και κυρίως του Ούντρις, έφτασαν το παιχνίδι στο 14-14. Ο Ντεν Ντρις ανέλαβε δράση, ο ΠΑΟΚ έπαιζε μόνο με τους Κουμεντάκη και Ούντρις, για να έρθει ο Ράπτης και να ισοφαρίσει σε 2-2 (22-25)!

Στο τάι μπρέικ τα πράγματα ήταν… περίεργα, αφού αρχικά ο ΠΑΟΚ με τον καυτό Ούντρις πήρε μεγάλο προβάδισμα (6-1), αλλά ο Παναθηναϊκός με μια αντεπίθεση διαρκείας πλησίασε στον πόντο (7-6)! Στο τέλος η ομάδα του Καλμαζίδη με όπλο το μπλοκ της ήταν καλύτερη και έτσι έφτασε εύκολα στο 3-2 (15-9) για τη νίκη!