Στους τελικούς της Volleyleague γυναικών ο Παναθηναϊκός!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 6:39:0 4/26/2022,

Τα "φίνα κορίτσια" κέρδισαν με 3-2 δτον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε πάνω από 2 ώρες!

Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει σε τελικούς πρωταθλήματος μετά από 7 χρόνια (σεζόν 2014-15) αφού έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στον «δικέφαλο του βορρά» και «τσέκαρε» τη θέση του για τη σειρά των τελικών. Ο αντίπαλος του «τριφυλλιού» θα προέρθει από το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών Ολυμπιακός – Άρης, που θα αγωνιστούν την Τετάρτη 27 Απριλίου στις 18:00 στη Θεσσαλονίκη με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 1-0.

Οι «πράσινες» ήταν αποτελεσματικές με την νίκη τους να προέρχεται από 7 άσσους, 64 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Σε ένα εντυπωσιακό και γεμάτο ματς που έφτασε τα πέντε σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ (25-15) αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα ανεβάζοντας την απόδοσή του και ισοφαρίζοντας εύκολα σε 1-1 σετ (13-15). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-12 αλλά το «τριφύλλι» είχε την απάντηση και τρέχοντας ένα δικό του 5-0 σερί ισοφάρισε σε 17-17, ωστόσο τελικά έχασε το σετ (27-25) και βρέθηκε πίσω με 2-1. Οι «πράσινες» μπήκαν αποφασισμένες να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ κι όντως αυτό έγινε με σχετική άνεση (13-25). Στο τελευταίο σετ (12-15) ο ΠΑΟ με καθαρό μυαλό πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Μπράνκο Γκάιτς δήλωσε: «Ο αντίπαλός μας έπαιξε πολύ καλά σε σύγκριση με το πρώτο παιχνίδι. Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα ήταν η Κογιάρ στην επίθεση και δεν βρήκαμε τρόπο να τη σταματήσουμε. Είμαι ικανοποιημένος για την πρόκριση στον τελικό και για τον τρόπο που ήρθε η νίκη στο πέμπτο σετ. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση, ήταν δυνατό παιχνίδι. Είναι πρόκληση να προπονείς τον Παναθηναϊκό. Έχουμε καλή ομάδα και είμαι αισιόδοξος για τους τελικούς».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας, Καπλάνης, Γραμματεία: Τερζή.