Άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ και ένα βήμα ακόμη πιο κοντά για τους τελικούς

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 2:28:0 4/20/2022,

Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερά ανώτερος από τον ΠΑΟΚ, επικράτησε 3-0 σετ και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League των γυναικών.

Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ, επικράτησε 3-0 σετ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League γυναικών.

Οι πράσινες ήταν ανώτερες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κράτησαν την υποδοχή και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση πήραν εύκολα τη νίκη.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ πιο δυνατά, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα δύο πόντων (5-3), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν στο +4 (9-5). Εκεί, μετά από timeout, οι «πράσινες» βρήκαν λύσεις, βελτιώνοντας τόσο το μπλοκ όσο και τις επιθετικές τους προσπάθειες για να φτάσουν πρώτα στην ισοφάριση και στη συνέχεια στο προβάδισμα +1 (11-10).

Μετά το πρώτο προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο ματς, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο. Το σερβίς της Χαντάβα ήταν αυτό που έδωσε... φτερά στις «πράσινες» για να πάρουν διαφορά στο παιχνίδι (17-15). Το υπόλοιπο σετ οδηγήθηκε, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα, τελειώνοντας το με 25-22.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού μπήκε στο δεύτερο σετ, έχοντας ρυθμό από το πρώτο σετ. Βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενες απάντησαν προσπερνώντας με 10-8. Όμως, όπως στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο ένα time out ήταν κομβικό ώστε να χαλάσει το ρυθμό του ΠΑΟΚ και να δώσει την ευκαιρία στις «πράσινες» να πάρουν ξανα προβάδισμα (15-11).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε ξανά να βρει απαντήσεις και με επιθετικό ντεμαράζ ισοφάρισε σε 20-20, κάνοντας «θρίλερ» τους τελευταίους πόντους του σετ. Τότε ήταν που Χαντάβα και Γκρόθες βγήκαν μπροστά, βοηθώντας ξανά την ομάδα τους να κατακτήσει και το δεύτερο σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ, από την αρχή του, είχε χαρακτήρα μονολόγου με την ομάδα του Γιάκιτς να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-0). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο φρενήρης ρυθμός των παικτριών του Παναθηναϊκού ήταν τέτοιος που δεν άφησε πολλά περιθώρια. Η κατάκτηση του τρίτου σετ ήρθε με εύκολο τρόπο και σκορ 25-15.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-15

Παναθηναϊκός: Παπαφωτίου, Κωνσταντίνου, Χαντάβα, Γκρόθες Χατηζευστρατιάδου, Κρος και λίμπερο η Ρόγκα

ΠΑΟΚ: Λι, Κογιάρ, Μερτέκη, Φιντόν, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε και λίμπερο η Ξανθοπούλου.