Πέρασε αλώβητο από τη Νέα Σμύρνη το Τριφύλλι

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :13:00 4/8/2022,

Σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Ένα σπουδαίο τρίποντο που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πέρασε με νίκη από την έδρα του Μίλωνα (1-3), αν και δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Μετά από αυτή την επικράτηση, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παραμένει στη κορυφή της βαθμολογίας με +2 από τον Ολυμπιακό (που πέρασε νικηφόρα από τη Σύρο) και την Τετάρτη (13/4) υποδέχεται στο κλειστό Αγίου Θωμά τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά ενόψει της συνέχειας και της ανάδειξης του πρωταθλητή.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το πρώτο σετ ήταν εξαιρετικό αμφίρροπο, με τον Μίλωνα να παίρνει ένα προβάδισμα με 7-5 μετά από πρώτο χρόνο του Μπράιαν, αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντά και να παίρνει βραχεία κεφαλή με 12-15 έπειτα από μπλοκ του Στάλεκαρ.

Οι «πράσινοι» κράτησαν αυτή τη διαφορά μέχρι και το 22-24, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και με τα σερβίς του Λάππα να κάνουν μεγάλη ζημιά στην υποδοχή του Παναθηναϊκού ισοφάρισαν στους 24 και έκαναν... θρίλερ το πρώτο σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και δια χειρός Γιάκομπσεν έκανε το 0-1 με 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας μπήκε αποφασισμένος και με άσσο του Μούχλια έκανε το 9-7, προβάδισμα το οποίο κράτησε 21-17. Εκεί, με έναν πόντο του Πρωτοψάλτη και έναν του Βαν Ντεν Ντρις η διαφορά πήγε στους 2 (21-19), ενώ το λάθος του Καισλασάλο έφερε σε θέση αναπνοής τον Παναθηναϊκό (22-21).

Παρά την πίεση που υπήρχε σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα αντέδρασε με εξαιρετικό τρόπο ισοφαρίζοντας τους «πράσινους» σε 1-1 με 25-22 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Το τρίτο σετ άνηκε εξ ολοκλήρου στην φιλοξενούμενη ομάδα η οποία μπήκε δυνατά από νωρίς με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 3-8 και 5-12 κάνοντας πολύ καλή δουλειά από την γραμμή του σερβίς, κάτι που συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ στο οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2 με 15-25 έπειτα από άσσο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Μίλωνας προσπάθησε να βάλει τα δύσκολα στον Παναθηναϊκό, καθώς μέχρι και τα μέσα προηγούταν με 15-13 έπειτα από πρώτο χρόνο του Μπράιαν. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Ντεν Ντρις και Πρωτοψάλτης, οι οποίοι κουβάλησαν επιθετικά τους «πράσινους» που ξέφυγαν με 19-23, για να πάρουν τη νίκη με 1-3 με το τελικό 23-25 από τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο.

Μίλωνας-Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 24-26, 25-22, 15-25, 23-25

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr