Μπάσκετ γυναικών: Άμεση αντίδραση και ψυχή - Μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 2:52:0 3/20/2022,

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού κατάφερε και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 60-55 σε ένα συναρπαστικό ματς και έδειξε ότι θα διεκδικήσει όλα τα ματς και τους τίτλους.

Μια πολύτιμη νίκη πήραν οι «πράσινες» κόντρα στον ΠΑΟΚ που βοηθάει πολύ στην ψυχολογίας της ομάδας μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Το «τριφύλλι» αγωνίστηκε χωρίς την Κάιζερ που ήταν άρρωστη ωστόσο κατάφερε και έβγαλε αντίδραση και λύγισε στο τέλος τον αξιόμαχο αντίπαλο του. Ο αγώνας ήταν σκληροτράχηλος και φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο με τις  δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στη λήξη του με 11-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε αρκετά αφού και πάλι δεν βρήκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ενώ και αμυντικά είχε κάποια θέματα, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο με 22-27. Στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» πίεσε επιθετικά παραπάνω τον αντίπαλο του και με τη λήξη της είχε μειώσε σε 39-40.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε την κατάλληλη αντεπίθεση και με μια πολύ ψύχραιμη Τσάστιτι Ριντ στις τελευταίες καθοριστικές φάσεις του αγώνα, πήρε τη μεγάλη νίκη. Άξια συμπαραστάτρια της ήταν η Φιτζγκέραλντ η οποία πέτυχε 19 πόντους με τρία τρίποντα.

Διαιτητές: Ασλανίδης-Κουκουλεκίδης Β.-Χατζημάρκος
Δεκάλεπτα: 11-11, 22-27, 39-40, 60-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22(1), Φίτζγκεραλντ 19(3), Ζιάκα 2, Σταμάτη, Λύμουρα, Κωτούλα, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 2, Μυλωνάκη 2, Χολμς 9(1), Χατζηνικολάου 4.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 23, Μάντεν 10, Χαριστανίδου, Μακιτάλο, Κατσαμούρη 2, Στεφανάκη, Καρλάφτη 5(1), Κιλαζίδου 10.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Φιτζγκέραλντ τόνισε: «Για εμάς ήταν πολύ σημαντικό που νικήσαμε το σημερινό δύσκολο παιχνίδι. Ο αντίπαλος ήταν δυνατός όμως καταφέραμε και δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε το ματς ενώ προερχόμασταν από μια ήττα με τον Ολυμπιακό. Πιστεύω πάντως ότι θα διεκδικήσουμε μέχρι το τέλος και το πρωτάθλημα και το Κύπελλο καθώς πιστεύω πολύ στην ομάδα μου».