Αποκλεισμός... σοκ από τον Φοίνικα!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :10:00 3/9/2022,

Ο Φοίνικας Σύρου με μεγάλη ανατροπή επιβλήθηκε 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και τον άφησε εκτός Final-4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών!

Όπως και στο ματς των δύο ομάδων στη Σύρο για το πρωτάθλημα έτσι και στον νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου οι Συριανοί πήραν πολλά από τον Πέταρ Μιχάλοβιτς, είχαν τρομερό μπλοκ και έφυγαν από το κλειστό του Αγίου Θωμά με μία σπουδαία πρόκριση. Οι Συριανοί θα είναι παρόντες σε μία ακόμη τελική φάση Κυπέλλου.

Ο Φοίνικας Σύρου είχε προκριθεί και το 2019 στην τελική φάση της Ιεραπέτρας αλλά και το 2020 στο final-4 που επρόκειτο να διεξαχθεί στη Σύρο. Τότε είχε αποκλείσει και πάλι τον Παναθηναϊκό στα προημιτελικά τον οποίο είχε νικήσει με 3-1 στο κλειστό της Σύρου. Λίγες ημέρες αργότερα η διοργάνωση ακυρώθηκε λόγω του κορωνοϊού.

Το τριφύλλι παρατάχθηκε χωρίς τον Στάλεκαρ που είναι ασθενής ενώ δεν είχε τον κόσμο στο πλευρό του αφού εκτίει τιμωρία κεκλεισμένων των θυρών. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν είχε ενέργεια στην επίθεση, δεν είχε μπλοκ όπως γινόταν στα άλλα ματς και με τον Ντεν Ντρις να μένει χαμηλά επιθετικά έμεινε εκτός τελικής φάσης του Κυπέλλου.

Με μπλοκ του Κόστα ο Φοίνικας προηγήθηκε με δύο πόντους πολύ νωρίς στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός, με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει το βάρος των επιθέσεων έμεινε κοντά και με τον Μπάση στην γραμμή του σερβίς πήρε προβάδισμα με μπλοκ του Ρανγκέλ. Οι πράσινοι έφτασαν στο 13-9 με τον Ντεν Ντρις και τον Πρωτοψάλτη.

Οι Συριανοί μείωσαν στον πόντο με τον Τζούριτς για το 13-12 και ισοφάρισαν σε 14-14 με μπλοκ του Έλληνα κεντρικού. Δύο σερί λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν και πάλι τον Παναθηναϊκό στο +2 με την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι να φέρνει και πάλι το σετ στα ίσα με παράβαση του Ρανγκέλ στο φιλέ.

Το τριφύλλι προσπέρασε ξανά με δύο πόντους αλλά το «πειρατικό» με καλό μπλοκ και τον Μιχάλοβιτς να είναι αξιόπιστος έφερε την κατάσταση τούμπα για το 21-23. Το πρώτο σετ έκρυβε μία ακόμη ανατροπή με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο σετ μπολ (23-24) με τον Πρωτοψάλτη και τελείωσε τη... δουλειά με άσο του Έλληνα ακραίου.

Με μπλοκ του Τζούριτς και άσο του Στερν οι Συριανοί προηγήθηκαν με 2-5 στο δεύτερο σετ. Το τριφύλλι μείωσε στον πόντο με τον Ντεν Ντρις με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +4 (5-9) με τον Μιχάλοβιτς. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους με τον Πρωτοψάλτη αλλά η ομάδα της Σύρου με άσο του Κόστα πήρε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Με νέο πόντο του Πρωτοψάλτη το τριφύλλι μείωσε στον πόντο αλλά οι Συριανοί με τον Μιχάλοβιτς να είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος πήρε και πάλι διαφορά για 16-22 μετά από λάθος του Ντεν Ντρις. Με μπλοκ του Πρωτοψάλτη οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-22 αλλά ο Φοίνικας έκλεισε το σετ με 18-25 με μπλοκ του Στερν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-3 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Οι Συριανοί μείωσαν στον πόντο με τον Μιχάλοβιτς αλλά οι γηπεδούχοι με τον Γιάκομπσεν έφτασαν και πάλι σε διαφορά τριών πόντων. Με δύο σερί μπλοκ του Φράγκου οι Φοίνικας ισοφάρισε σε 12-12.

Με άσο του Ντεν Ντρις οι πράσινοι ξέφυγαν και πάλι με δύο πόντους (15-13) με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν και πάλι το σετ στα ίσα μετά από λάθος του Ράπτη. Με μπλοκ άουτ του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας Σύρου προσπέρασε για το 17-18 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 17-20 μετά από λάθος των πρασίνων και μπλοκ του Τζούριτς. Ο Φοίνικας διατήρησε αυτή τη διαφορά για το 22-25 και το 1-2 στα σετ.

Με μπλοκ του Στερν και του Τζούριτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-4 στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 5-5 με άσο του Ράπτη και προσπέρασε με μπλοκ του Ρανγκέλ φτάνοντας στο 8-6 με τον Γιάκομπσεν. Οι Συριανοί ισοφάρισαν αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με τρεις πόντους για το 13-10 με μπλοκ του Ρανγκέλ.

Με μπλοκ του Τζούριτς η ομάδα της Σύρου μείωσε στον πόντο (14-13) και ισοφάρισε σε 15-15 με πρώτο χρόνο του Κόστα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-17 μετά από λάθος του Ρανγκέλ και άσο του Τζούριτς. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19 με άσο του Πρωτοψάλτη. Με μπλοκ του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 19-21 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πάλι (21-21) με άσο του Μπάση.

Η ομάδα της Σύρου προσπέρασε με 21-22 με πέρασμα του Τζούριτς, ενώ η λάθος επίθεση του Ρανγκέλ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι να πάρει προβάδισμα δύο πόντων. Το ματς ολοκληρώθηκε με δύο σερί μπλοκ του Τζούριτς.

Τα σετ 1-3 (25-23, 18-25, 22-25, 21-25)