Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 σετ: Εύκολη ήττα και η πρωτιά στον... αέρα

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :22:00 3/5/2022,

Ζόρια πλέον για την πρώτη στη Vollleyleague γυναικών για το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ στου Ρέντη και ηττήθηκε καθαρά με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά μείωσε πλέον την απόσταση στους 3 βαθμούς από το «τριφύλλι» και στο εξής, η υπόθεση πρωτιά... ανάβει για τα καλά, αφού οι «ερυθρόλευκες» πήραν και την ισοβαθμία υπέρ τους!

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αρκετά χαλαρός στο «ντέρμπι». Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός έψαχνε αντίδραση, την βρήκε και με το καθαρό 3-1 μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά. Παράλληλα, όπως προαναφέραμε, πήρε κα την ισοβαθμία κάτι που σημαίνει ότι η πρώτη θέση, πια, θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική και στο έτερο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη. Αυτή, ήταν η δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, τη στιγμή που ο  Ολυμπιακός παραμένει αήττητος στον δεύτερο γύρο της Volleyleague γυναικών.

Το ματς

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, το «τριφύλλι» ξεκίνησε στο πρώτο σετ με προβλήματα στην υποδοχή, κάτι που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί από νωρίς (13-7) και να πάρει το πρώτο σετ 25-15.

Στο δεύτερο σετ δόθηκε «μάχη» με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Παρόλο που οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 21-18 και πήραν πόντο από διαιτητικό λάθος (22-18) σε κρίσιμο σημείο, οι «πράσινες» κατάφεραν να προηγηθούν (22-23) αλλά τελικά έχασαν το σετ 24-26.

Ο ΠΑΟ στη συνέχεια μείωσε σε 2-1 σετ με 18-25, αφού από νωρίς πήρε προβάδισμα (6-11) και ανέβασε τη διαφορά στο +8 (12-20).

Στο τελευταίο σετ το «τριφύλλι» πάλεψε όσο μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ, ακόμα κι όταν βρέθηκε πίσω (20-13), μείωσε σε 20-17. Η ομάδα του κόουτς Οικονόμου δε μπόρεσε όμως να «κλείσει» κι άλλο τη διαφορά με αποτέλεσμα να χάσει το σετ (25-19) και το ματς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Ιωάννου Δημ., Γραμματεία: Μπίτσικα, Παρατηρητής:  Γεωργουλέας.