Άλωσε την έδρα του ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός και πάει «καρφί» για το πρωτάθλημα!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :28:00 3/4/2022,

Μαχητική ψυχή και τεράστιο διπλό στην Θεσσαλονίκη!

Ο Παναθηναϊκός πήγε αποφασισμένος στη Θεσσαλονίκη κι έφυγε με μεγάλο τρίποντο (3-1 σετ) και καθαρή πρωτιά, ξεπερνώντας τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία. Απίστευτη εμφάνιση Πρωτοψάλτη, στα δύσκολα μίλησε ο Χ.Ανδρεόπουλος.

Το τριφύλλι, που είχε ματς μεσοβδόμαδα για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ, είχε σε μεγάλη μέρα το σερβίς του πιέζοντας πολύ την αντίπαλη υποδοχή. Για τον Παναθηναϊκό μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, που απουσίαζε στα ματς που το τριφύλλι ηττήθηκε στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος. Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε σε κρίσιμα σημεία ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος.

Για τον ΠΑΟΚ από την άλλη μέτρησαν πολύ οι απουσίες του Κουμεντάκη και του Μπράουν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε και πάλι πολύ αξιόπιστο τον Ούντρις με τον Ουόλς να κάνει άλλο ένα μυαλομένο ματς. Ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν πήρε βοήθειες από τον Κουκλίνσκι ιδιαίτερα στο κομμάτι της υποδοχής με τον Μπαρνς να φαίνεται να είναι πιο μπροστά στο επιθετικό κομμάτι.

Με το τρίποντο στο PAOK Sports Arena, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε τις δύο νίκες στη δεύτερη φάση και με 16 βαθμούς είναι στην πρώτη θέση. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη έμεινε στους 15 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Κηφισιά. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κοντράρεται με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη.

Για τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο Κουμεντάκης που είχε πρόβλημα στη μέση. Ο Γιάννης Καλμαζίδης επέλεξε να τον αντικαταστήσει ο Ράιλι Μπαρνς με τον Αντρέ Μπράουν να μενεί εκτός για λόγους τακτικής αφού επιτρέπονται τρεις ξένοι στα ματς του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι μπήκαν γκαζωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και με καλό μπλοκ έφτασε στο 1-7 μετά από δύο σερί λάθη του Γάτση. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Πρωτοψάλτη έφτασαν στο 7-14 και το 8-16 με νέο μπλοκ του Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 13-18 με τον Μπαρνς και έφτασε στο 16-19 με άσο του Πετρέα. Με επίθεση του Ντεν Ντρις και μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επανήλθε στο +5 (16-21) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους δύο πόντους (19-21) μετά από μπλοκ του Ουόλς. Μετά από χαμένη επίθεση του Ούντρις το τριφύλλι προσπέρασε με 19-23 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στον πόντο με 23-24 με μπλοκ του Πετρέα. Ο Παναθηναϊκός τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ μετά από παράβαση στο φιλέ των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη.

Με δύο σερί μπλοκ του Ντεν Ντρις ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-6 στο δεύτερο σετ. Με τον Κουκλίνσκι στην γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ έχτισε σερί και προηγήθηκε με 9-8 με άσο του Λευκορώσου ακραίου. Με άσο του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-11 και 10-15 με πρώτο χρόνο του Στάλεκαρ και μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη.

Το τριφύλλι είχε βρει ρυθμό στην επίθεσή του και προηγήθηκε με 12-20 με τον Ντεν Ντρις. Ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να πλησιάσει στο σετ κάνοντας αρκετά λάθη με τον Παναθηναϊκό να κατακτά και το δεύτερο σετ με 16-25 με επίθεση του Βέλγου διαγώνιου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο τρίτο σετ. Με Ντεν Ντρις, Πρωτοψάλτη και Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-7 με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά με τον Ούντρις στη γραμμή του σερβις. Με δύο άσους του Λευκορώσου και μπλοκ του Πετρέα οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 8-7 με το τριφύλλι να κάνει το 8-9 με άσο του Ντεν Ντρις.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφερε και πάλι το σετ τούμπα και έφτασε στο 14-12 με επιθέσεις των Μπαρνς και του Ούντρις. Με τον Πετρέα και τον Μπαρνς ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 18-14 με το τριφύλλι να μειώνει στους δύο πόντους (18-16) με μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου και στον πόντο (19-18) με επίθεση του Πρωτοψάλτη. Μετά από χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τριπλό σετ μπολ και κατέκτησε το σετ μετά από παράβαση του Βέλγου στο φιλέ.

Με τον Πρωτοψάλτη στη γραμμή του σερβίς (ένας άσος) το τριφύλλι έφτασε στο 1-6 στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις πόντους με τον Μπαρνς με τη διαφορά να παραμέναι σε υψηλά επίπεδα μέχρι το 14-18 και την επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Με τον Μπαρνς στην γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ έχτισε σερί και προσπέρασε με 19-18 με επίθεση του Ούντρις και μπλοκ του Κουκλίνσκι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ξανά μετά από χαμένη επίθεση του Κουκλίνσκι αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Λευκορώσο ακραίο. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο σετ μετά από παράβαση του Ρανγκέλ στο φιλέ. Ο Πρωτοψάλτης έσβησε το πλεονέκτημα του ΠΑΟΚ και με δικό του μπλοκ το τριφύλλι έφτασε στο ματς μπολ και έκλεισε το ματς.

Τα σετ 1-3 (23-25, 16-25, 25-21, 24-26)

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr