Παναθηναϊκός - Χάλκμπανκ 2-3: Αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :15:00 3/1/2022,

Η αήττητη σε τουρκικό πρωτάθλημα και Ευρώπη, Χάλκμπανκ πήρε τα δυο πρώτα σετ και την πρόκριση, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε δυο σετ και πάλεψε για μια νίκη γοήτρου, και στο τέλος έφυγε ηττημένος (2-3 σετ) αλλά με ένα ζεστό χειροκρότημα για την εξαιρετική ευρωπαϊκή πορεία του.

Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι. Ο Παναθηναϊκός, που πριν από τέσσερα χρόνια πάλευε για την επιβίωσή του έφτασε στα ημιτελικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης 13 χρόνια μετά. Το τριφύλλι του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήθελε ένα θαύμα απέναντι στην πανίσχυρη Χάλκμπανκ για να περάσει στον τελικό.

Ακόμη και μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα οι φίλοι του Παναθηναϊκού πίστευαν σε αυτό το θαύμα. Κόντρα σε μία ομάδα που δεν είχε χάσει σετ στην Ευρώπη, που είναι αήττητη στο πρωτάθλημα που συμμετέχει. Ο Παναθηναϊκός του Ανδρεόπουλου τους έκανε να πιστεύουν στα θαύματα, τους έκανε να έχουν εμπιστοσύνη σε αυτή την παρέα που ποτέ δεν τους απογοήτευσε ποτέ, ακόμη και στα πολύ δύσκολα χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός μετά τον αποκλεισμό από τη Χάλκμπανκ στρέφει την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις. Το τριφύλλι έχει εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για τη δεύτερη φάση της Volley League ενώ την επόμενη Τετάρτη υποδέχεται τον Φοίνικα Σύρου σε νοκ άουτ προημιτελικό για το κύπελλο Ελλάδος.

Με τον Βίγκρας στην γραμμή του σερβίς η Χάλκμπανκ πίεσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και έφτασε γρήγορα στο 0-4 μετά από χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (4-5) με μπλοκ του Γιάκομπσεν και ισοφάρισε σε 6-6 με νέο μπλοκ του Ρανγκέλ.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν και πάλι με τρεις πόντους (10-13) με τον Ερνάντεζ και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα παρά την όποια προσπάθεια κατέβαλαν οι παίκτες του τριφυλλιού. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 13-17 μετά από άστοχο πρώτο χρόνο του Στάλεκαρ ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους επτά πόντους (14-21) μετά από μπλοκ του Κεσκίν. Με τον Πρωτοψάλτη στην γραμμή του σερβίς (ένας άσος) ο Παναθηναϊκός έχτισε τρομερό σερί και μείωσε σε 19-21 αλλά από εκείνο το σημείο οι Τούρκοι πάτησαν ξανά γκάζι και με άσο του Βίγκρας έκαναν το 19-25 κατακτώντας το πρώτο σετ.

Μετά από λάθος του Γιάκομπσεν οι Τούρκοι έφτασαν στο 5-7 στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 7-7 με τον Ντεν Ντρις. Οι γηπεδούχοι με όπλο το καλό τους μπλοκ και με τον Πρωτοψάλτη να συνεχίζει να είναι αποτελεσματικός έφτασαν στο 13-10 με άσο του Ντεν Ντρις. Η Χάλκμπανκ μείωσε σε 13-12 με μπλοκ του Γκιουλμέζογλου και με τον Καρασού στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ προσπέρασε με 14-16 με τον Ερνάντεζ.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 19-18 μετά από λάθος επίθεση του Ερνάντεζ αλλά οι Τούρκοι με μπλοκ του Κεσκίν και επίθεση του Κουβανού έφτασαν στο 19-21 έχοντας το πάνω χέρι. Οι Τούρκοι τελικά πήραν το σετ που ήθελαν με τον Γκιουλμέζογλου και σφράγισαν την πρόκριση στους τελικούς.

Το υπόλοιπο ματς ήταν μία τυπική διαδικασία αφού η πρόκριση είχε κριθεί. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22) αλλά ο Τούρκοι ισοφάρισαν και έφτασαν τρεις φορές σε ματς μπολ χάνοντας ισάριθμες ευκαιρίες να κλείσουν το ματς. Οι γηπεδούχοι με επίθεση του Ράπτη και λάθος του Αϊντίν κατέκτησαν το σετ, που ήταν το πρώτο που έχασαν οι Τούρκοι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις φέτος.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά για το 20-13 με τον Ντεν Ντρις. Το τριφύλλι διατήρησε την επίθεσή του σε υψηλά επίπεδα και έφτασε στο 25-17 με τον Μπάση οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ

Με επίθεση του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-6 και με 11-8 με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 11-11 με μπλοκ του Μπαϊράμ αλλά οι πράσινοι απάντησαν για το 12-11 με τον Ντεν Ντρις.

Με άσο του Πρωτοψάλτη το τριφύλλι έφτασε στο 13-11 με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν ξανά σε 13-13 μετά από λάθος του Ράπτη. Η Χάλκμπανκ έφτασε στο ματς μπολ (13-14) με τον Βουτσίτσεβιτς και απώλεσε την ευκαιρία. Τελικά οι Τούρκοι έκλεισαν το ματς μετά από πέντε χαμένες ευκαιρίες στο 18-20 με μπλοκ του Μπαϊράμ πάνω στον Πρωτοψάλτη.