Τέλειωσε το όνειρο στο βόλεϊ - Μόνο χειροκρότημα για αυτή την ομάδα

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :49:00 3/1/2022,

Οι Τούρκοι έκαναν το 0-2.

Ο Παναθηναϊκός έχει γίνει... Ευρωπαίος και το απέδειξε για ακόμα μία φορά στην αναμέτρηση απέναντι στη Χάλμπανκ για τα ημιτελικά του Challenge Cup. Σε ένα γεμάτο γήπεδο από παθιασμένους οπαδούς του «τριφυλλιού», οι παίκτες του κ. Ανδρεόπουλου τα έδωσαν όλα απέναντι στους Τούρκους (φαβορί της διοργάνωσης από την... κλήρωση της Ά φάσης) και....

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Πρωτοψάλτη, Ανδρεόπουλο στα άκρα, τον Βαν ντε Ντρις στη διαγώνιο, Γιάκομπσεν στην πάσα και Στάλεκαρ, Ρανγκέλ στο κέντρο. Παρά το αρχικό 0-4, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 , αλλά από κει και πέρα «κυνηγούσε» σε όλο το σετ την εξαιρετική Χάλμπανκ. Ο Ερνάντες (ιδιαίτερα... προκλητικός στους πανηγυρισμούς του από τον πρώτο πόντο) δεν άφηνε περιθώρια στον Παναθηναϊκό, το challenge μετέτρεψε το 12-13 σε 11-14 και ο Παναθηναϊκός κυνηγιύσε σε όλο το σετ.

Μάλιστα, έκανε ένα 5-0 και από το 14-21 έφτασε στο 19-21 μετά από άσσο του Πρωτοψάλτη και λάθος των Τούρκων, οι οποίοι μετά τα δύο τάιμ άουτ που πήρε ο προπονητής τους, «έσβησαν» το σετ και μετέτρεψαν το 19-21 σε 19-25, με το «τριφύλλι» να ψάχνει πλέον 4 σερί σετ για την πρόκριση.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και συμβάδιζε με την Χάλμπανκ μέχρι το 9-9, όπου και πήρε και ένα προβάδισμα 2 πόντων (11-9) και το έκανε και +3 (13-10), όμως κάπου εκεί οι Τούρκοι «έσφιξαν» σε μπλοκ και άμυνα και έφτασαν σε προβάδισμα 2 πόντων (14-16, 15-17), πριν ο ΠΑΟ παίξει το τελευταίο του χαρτί και ισοφαρίσει σε 21-21.

Η Χάλμπανκ έδειξε αποφασισμένη να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση και με ένα γρήγορο 3-0 έφτασε στο 21-24, «κλείνοντας» το σετ στο 22-25. Ακολούθησε μοναδική αποθέωση για τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τη λήξη του σετ - αποκλεισμού, με το υπόλοιπο παιχνίδι να είναι τυπική διαδικασία.

Εξαιρετικά επιτυχημένη η πορεία του Παναθηναϊκού κατά τη φετινή χρονιά στην Ευρώπη, πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στον «τελικό» με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία το Σάββατο (19:15) ώστε να διατηρήσει τις ελπίδες του για το πρωτάθλημα (ή ακόμα και με νίκη να γίνει το πρώτο φαβορί).

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η απόφαση για επιστροφή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ήταν αυτό που ζητούσε ο Παναθηναϊκός και με τέτοια ομάδα, τέτοιο κόσμο και τέτοια διοίκηση, τα καλύτερα είναι μπροστά.