Χάλκμπανκ Άνκαρα - Παναθηναϊκός 3-0: Κατέθεσε ψυχή, αλλά δεν ήταν αρκετό

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 4:11:0 2/23/2022,

Ο Παναθηναϊκός έχασε και τα 3 σετ στην Τουρκία σε λεπτομέρειες και τώρα, ελπίζει σε μία μεγάλη ανατροπή στο κλειστό του «Αγ. Θωμά» για να φτάσει στο όνειρο του ευρωπαϊκού τελικού.

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια την σπουδαία Χάλκμπανκ και μπορεί να έχασε με 3-0, αλλά έδειξε πως στον Άγιο Θωμά μπορεί να ελπίζει στο θαύμα της πρόκρισης.

Όπως φάνηκε και από το ματς, όχι απλά πάλεψαν, αλλά κοίταξαν στα μάτια την εξαιρετική Χάλκμπανκ και μπορεί να ηττήθηκαν με 3-0 (25-22, 25-20, 25-21), αλλά έδειξαν πως την ερχόμενη Τρίτη στον Άγιο Θωμά μπορούν να ελπίζουν στο θαύμα της πρόκρισης στον τελικό.

Το ματς

Το «τριφύλλι» πάλεψε και τα τρία σετ απέναντι στο φαβορί της διοργάνωσης αλλά έχασε στις λεπτομέρειες, επομένως θα πρέπει να πετύχει καθαρή νίκη στη ρεβάνς (1/03, 20:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για να ελπίζει στην πρόκριση.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι οι «πράσινοι» είχαν 48% στην επίθεση,  38% (25 αρ.)στην υποδοχή, 7 μπλοκ  ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαν Ντε Ντρις με 18 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ με 63% στην επίθεση και πρωταγωνιστές τον Βαν Ντε Ντρις (8π.) και τον Πρωτοψάλτη (4π.), δεν επέτρεψε στη Χάλκμπανκ να ξεφύγει στο σκορ ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 με τον Ανδρεόπουλο. Στη συνέχεια, παρόλο που βρέθηκε πίσω σε κρίσιμο σημείο με 23-19, μείωσε άμεσα τη διαφορά (23-21) αλλά τελικά έχασε το σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 6-6 όταν μία λανθασμένη απόφαση του διαιτητή και η κόκκινη κάρτα στον Γιάκομπσεν έδωσαν το προβάδισμα στη Χάλκμπανκ (6-8). Ο Παναθηναϊκός όμως, δε λύγισε και πέρασε μπροστά με 9-8. Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια μέχρι το 20-19 όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν (24-19) και έκαναν το 2-0 (25-20).

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 3-1 αλλά η Χάλκμπανκ ισοφάρισε γρήγορα σε 4-4. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και συνέχισαν να είναι «μέσα» στο παιχνίδι μέχρι και το 22-21 όταν η ομάδα της Τουρκίας με συνεχόμενους πόνους πήρε το σετ (25-21) και το ματς.