Ρίγος: Πήρε το χρυσό σετ και «πέταξε» στα ημιτελικά του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός!

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :59:00 2/9/2022,

Υπόκλιση σε αυτή την ΟΜΑΔΑΡΑ!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο χρυσό σετ της Τερουέλ μέσα στην Ισπανία και με καθοριστικό παίκτη τον Στάλεκαρ στο φινάλε, το «τριφύλλι» πήρε ΤΕΡΑΣΤΙΑ και ΑΝΤΡΙΚΙΑ πρόκριση στους «4» του Challenge Cup! Στα ημιτελικά της ευρωπαϊκής διοργάνωσης οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν την τουρκική Χάλκμπανκ, η οποία θεωρείται εκ των φαβορί για το τίτλο.

Η ΟΜΑΔΑΡΑ του κόουτς Ανδρεόπουλου μπορεί να μην κέρδισε το σετ που αναζητούσε στην κανονική διάρκεια. Η Τερουέλ πάλεψε πολύ και κατάφερε με καλή εμφάνιση, να πάρει καθαρή νίκη με 3-0 σετ. Ωστόσο, τα ψυχικά αποθέματα του Παναθηναϊκού ήταν τέτοια, που τον οδήγησαν στη μεγάλη ανατροπή στο τέλος. Δηλαδή στο χρυσό σετ, εκεί όπου άλλωστε κρίνονταν όλα.

Ο MVP Στάλεκαρ πήγε για τους τρεις τελευταίους πόντους στο σερβίς και εν τέλει, δεν έφυγε ποτέ! Ο Σλοβένος κεντρικός είχε έναν άσο και ανάγκασε σε άλλες δύο δύσκολες υποδοχές τους Ισπανούς, οι οποίοι αποσβολωμένοι έβλεπαν τον Παναθηναϊκό να τους παίρνει την πρόκριση μέσα από τα χέρια!

Να σημειωθεί, επίσης, ότι η διαιτησία στο χρυσό σετ ήταν κάκιστη. Χαρακτηριστική είναι φάση που ο Ρανγκέλ περνάει κανονικά την μπάλα πάνω από το φιλέ και ο ρέφερι, αντί να δώσει τον πόντο στους «πράσινους» για το 4-4, είδε παράβαση και υπέδειξε το 5-3 των Ισπανών. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο διαιτητής τιμώρησε και με κόκκινη κάρτα τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο, κάτι που όταν συμβαίνει στο βόλεϊ παίρνει έξτρα πόντο αντίπαλος. Αντί λοιπόν για το 4-4, είχε φτάσει το σκορ στο 6-3. Ούτε αυτό, όμως, μπορούσε να σταματήσει τον ΜΕΓΑΛΟ Παναθηναϊκό από τον ΘΡΙΑΜΒΟ!

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

Χρυσό σετ: 11-15

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr