Άνετες και ωραίες με... περίπατο απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις 4:00:0 1/30/2022,

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου και πήρε τη νίκη με 93-69.

Οι «πράσινες» είχαν καλή παρουσία απέναντι στον αντίπαλο τους και έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση εν όψει του ματς με τον ΠΑΟΚ.

Η αμερικανική τριάδα των Ριντ-Χολμς και Κάιζερ πήρε το βάρος του σκοραρίσματος και  ο ΠΑΟ έφτασε δίκαια σε μια ακόμα νίκη στην έδρα του.

Στο αγωνιστικό μέρος το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και είχε επιθετικό πλουρεαλισμό και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-14.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη καθώς ο ΠΑΟ συνέχισε  με σοβαρότητα και ψυχραιμία σε επίθεση και άμυνα και τελικά το ημίχρονο έληξε με 46-32.

Σε ότι αφορά την Τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν σε κάποια σημεία να πλησιάσουν στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟ ήταν ψύχραιμος.  Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 69-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και διέλυσε την αντίπαλο του με 93-69.

Διαιτητές: Θεονάς-Αποστολίδης Β.-Γρίβα
Δεκάλεπτα: 25-14, 46-32, 69-54, 93-69

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(2), Φίτζγκεραλντ 9(1), Ζιάκα 5(1), Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 4(1), Φραγκούλη, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 7, Χολμς 16(4), Παλάσκα, Κάιζερ 15.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 13(1), Νάτσκου, Φεράρι 9(2), Στεφανίδου, Κρητικοπούλου, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 22(2), Χάιντερ 23, Τσέρου.

Σε δήλωση της η Φιτζέραλντ στο www.pao1908.com τόνισε: «Σήμερα κάναμε το καθήκον μας και καταφέραμε και πήραμε μια ακόμα πολύτιμη νίκη για το πρωτάθλημα στην έδρα μας. Καταφέραμε και πετύχαμε αρκετούς πόντους ωστόσο ξεχνάμε γρήγορα το ματς και σκεφτόμαστε ήδη το επόμενο. Ξέρω ότι το εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικές και πρέπει να πάρουμε τη νίκη».