Δεν σταματάει κανείς τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ Γυναικών

Δημοσιεύθηκε 2 χρόνια πριν, στις :33:00 1/8/2022,

Νέα άνετη νίκη για τα φίνα κορίτσια.

Χωρίς τον κόσμο του, αλλά έχοντας χτίσει νοοτροπία νικητή ο Παναθηναϊκός νίκησε και τη Θέτιδα Βούλας 3-0 σετ και παραμένει μόνος πρώτος, σταθερά μακριά, στο +7 από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε τους 46 βαθμούς (39 έχει ο δεύτερος Ολυμπιακός) στο πρωτάθλημα σε 16 αγώνες. Η Θέτιδα από την άλλη έμεινε στους 32 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός κοντράρεται εκτός έδρας με τη Λαμία. Η ομάδα των νοτίων προαστίων υποδέχεται τον ΑΟ Θήρας.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου σε ένα ακόμη ματς στο καλό του σερβίς, βρήκε λύσεις με την Γκρόθες και τη Χαντάβα και έφτασε στη νίκη. Η Θέτιδα πλην του πρώτου σετ έδειξε πολύ καλή εικόνα και θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

Στο δεύτερο σετ μάλιστα απώλεσε δύο σετ μπολ. Η Θέτιδα αγωνίστηκε χωρίς την κορυφαία μπλοκέρ της, Μαρκέλλα Παπαγεωργίου.

Με την Ανθούλη στη γραμμή του σερβίς η Θέτιδα πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με μπλοκ άουτ της Γκρόθες. Με την ακραία από την Ολλανδία στη γραμμή του σερβίς το τριφύλλι έχτισε σερί για το 11-8 με άσο της πολύπειρης παίκτριας.

Με πρώτο χρόνο της Κρος ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 13-9 αλλά η Θέτιδα μείωσε στους δύο με τις γηπεδούχες να προσπερνούν με 15-11 με νέο πρώτο χρόνο. Με άουτ επίθεση της Σιρίνινα το τριφύλλι έφτασε στο 18-13 με τον Γιώργο Ρούση να καλεί τάιμ άουτ. Με άσο της Κρος και επίθεση της Γκρόθες η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο +8 για το 21-13 με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ισχυρό προβάδισμα για το 24-14 με άσο της Παπαφωτίου και πλασέ της Στεπανένκο. Το τριφύλλι έκλεισε το σετ με νέο άσο της Παπαφωτίου.

Η Θέτιδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-4 με επίθεση της Αποστολάκη και άσο της Απλαδά. Η ομάδα των νοτίων προαστίων διατήρησε το προβάδισμά της με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύση με το σερβίς της Κρος και το 10-8 με άσο της κεντρικής από τον Καναδά.

Με μπλοκ της Κρος πάνω στην Ακτάς το τριφύλλι έφτασε στο 14-11 με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στον πόντο (14-13) με επίθεση της Ανθούλη και να ισοφαρίζουν σε 16-16 με μπλοκ της Απλαδά.

Με άσο της Ανθούλη η ομάδα του Γιώργου Ρούση προηγήθηκε με 17-18 με τις γηπεδούχες να προσπερνούν με 20-19 με επίθεση της Στεπανένκο. Με επίθεση της Ανθούλη η Θέτιδα προσπέρασε ξανά με 21-22 με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ.

Η Θέτιδα έφτασε με την Ανθούλη στο σετ μπολ (23-24) με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με την Γκρόθες. Με νέο χτύπημα της Ανθούλη η ομάδα των νοτίων προαστίων έφτασε σε νέο σετ μπολ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ξανά. Μία άουτ επίθεση της Δραγουμάνου έφερε τον Παναθηναϊκό στο σετ μπολ με το τριφύλλι να παίρνει το σετ με την Γκρόθες.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων στο τρίτο σετ αλλά η Θέτιδα ισοφάρισε αμέσως. Με επίθεση της Ανθούλη η ομάδα των νοτίων προαστίων προσπέρασε για το 6-7 και το 6-8 μετά από χαμένη επίθεση της Στεπανένκο.

Με νέο λάθος, αυτή τη φορά της Χατζηευστρατιάδου η Θέτιδα έφτασε στο 7-10 και το 8-12 με νέα επίθεση της Ανθούλη με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Με άσο της Χατζηευστρατιάδου και μπλοκ άουτ της Στεπανένκο ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-13 και ισοφάρισε σε 14-14 με μπλοκ της Κρος και προσπέρασε για το 15-14 με επίθεση της Χαντάβα με τον Γιώργο Ρούση να καλεί τάιμ άουτ.

Μετά από χαμένη επίθεση της Ανθούλη και επίθεση της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 17-14 με την Ανθούλη να μειώνει ξανά στον πόντο. Με επίθεσεις από Χαντάβα και Γκρόθες το τριφύλλι προηγήθηκε με 19-16 και 22-18 με μπλοκ της Γκρόθες πάνω στη Μανιατογιάννη. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη διαφορά και έκλεισε το σετ και το ματς με μπλοκ άουτ της Στεπανένκο.

Τα σετ 3-0 (25-14, 27-25, 25-21)

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr