Panathinaikos για μεγάλα... πράγματα - Πέρασε σαν «αέρας» από την Οστάνδη και βλέπει προημιτελικά

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 3:01: 12/14/2021

Οι Πράσινες διέλυσαν με 3-0 τον Ερμή Οστάνδης και είναι πλέον μια «ανάσα» από την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup!

Εντυπωσιακές ακόμα μια φορά την φετινή σεζόν οι Πράσινες που κέρδσαν στο Βέλγιο τον Ερμή Οστάνδης με 3-0 και είναι πλέον μια «ανάσα» από την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup.

Οι Βελγίδες έδειξαν να βάζουν αντίσταση στον Παναθηναϊκό, με το Τριφύλλι να προηγείται με 8-10, ενώ η εξαιρετική Γκρόθες με την Στεπανένκο έδωσαν μεγαλύτερο πρόβάδισμα (10-13). Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή καθώς οι Πράσινες έφτασαν στο 18-13, ενώ η άνοδος της Κρος θα φέρει το 25-17 και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ακόμα καλύτερα ήταν τα πράγματα στο δεύτερο σετ, εκεί που η Οστάνδη ήταν ανήμπορη να «κοιτάξει» στα μάτια τον Παναθηναϊκό. Η άμυνα του Τριφυλλιού ανέβασε... ταχύτητα με το σκορ να φτάνει στο 15-8. Κρος, Στεπανένκο, Γκρόθες και Χαντάβα βοήθησαν ακόμα περισσότερο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-9, για να ολοκληρωθεί το δεύτερο σετ με 25-10.

Οι γηπεδούχες έδειξαν να βγάζουν... αντίδραση στο τρίτο σετ, όμως «φίνα κορίτσια» πάτησαν… γκάζι και έφεραν το σκορ στο 8-2, ενώ αργότερα θα φτάσουν στο 15-7 κάνοντας... πάρτι. Το Τριφύλλι παρά τις αλλαγές ήταν ασταμάτητο και να φτάνει στο +11 (18-7) από λάθος των φιλοξενούμενων. Το τελικό 25-12 «σφράγισε» μια μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αύριο καλείται να… τελειώσει την δουλειά και να πάρει την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης κάτι που θα γίνει ακόμα και με δύο κερδισμένα σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-10, 25-12

Ακολουθήστε το Prasinostypos.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο Prasinostypos.gr