Βόλεϊ ανδρών: Ελλάς, Ευρώπη, Παναθηναϊκός!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:25:0 12/8/2021,

Στο κατάμεστο Μαρούσι ο Παναθηναϊκός υπέραξε την Μακάμπι και νικώντας την με 3-1 σετ, πέρασε στην επόμενη φάση του Challenge Cup!

Στο κατάμεστο και... καυτό Μαρούσι ο Παναθηναϊκός υπέραξε την Μακάμπι Τελ Αβίβ και επικρατώντας με 3-1 σετ, πέρασε στην επόμενη φάση του Challenge Cup!

Το καθοριστικό δεκάλεπτο για την ομάδα του κόουτς Ανδρεόπουλος ήταν το τέταρτο, καθώς εκεί η ομάδα έκανε τη μεγάλη ανατροπή από 22-24 κατάφερε εν τελεί να πάρει όχι μόνο το σετ με 31-29, αλλά και την ψυχολογία για να στείλει σπίτι τους τελικά τους Ισραηλινούς.

Η Μακάμπι το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει το δεύτερο μόνο σετ, με τον Παναθηναϊκός να είναι σχεδόν σε όλη διάρκεια του αγώνα κυριαρχικός και στο φινάλε να πανηγυρίζει απολύτως αξία και δίκαια, την πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν καλύτερα και πήραν από νωρίς προβάδισμα με 9-5 και κατόπιν με 13-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο άλλο μισό του σετ και τελικά ο ΠΑΟ το κατέκτησε άνετα με 25-16.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-16, 31-29) σε 118'.

Στο τριφύλλι πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τον Ολυμπιακό. Το ντέρμπι «αιωνίων» για την έβδομη αγωνιστική της Volley League θα γίνει τη Δευτέρα στις 19:15.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-16, 31-29)