Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 2-3: Επέστρεψε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια» με νίκη – μισή πρόκριση

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 9:21: 11/30/2021

Οι Πράσινοι μπορεί να έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά νίκησαν με 2-3 στο Ισραήλ και έχουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Δέκα χρόνια ήταν πολλά για τον Παναθηναϊκό και η επιστροφή του συνοδεύτηκε από μια πολύ σημαντική νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 3-2 (13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15), που του δίνει την ευκαιρία πρόκρισης στην φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ, έχοντας MVP τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο.

Στον επαναληπτικό που θα γίνει στο γήπεδο του «Αγίου Θωμά» το Τριφύλλι θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να σφραγίσει την πρόκριση, ενώ αν ηττηθεί με 3-2 σετ, τότε θα διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ, με τους Ισραηλινούς να προκρίνονται μόνο με νίκη  3-0 ή 3-1 σετ.

Οι Πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο σετ και με σερί μπλοκ του Ρανγκέλ, αλλά και με τον Γιάγκομπσεν να είναι εκπληκτικός από το σερβίς έκαναν το 7-7, 8-18 μετά από μπλοκ του Ντεν Ντρις για να φτάσουν άνετα στο τελικό 13-25.

Το δεύτερο σετ ήταν διαφορετικό με την Μακάμπι να ανεβάζει την απόδοσή της και πιέζοντας πολύ την υποδοχή του Παναθηναϊκού θα προηγηθούν αρχικά με 14-10, ενώ θα φτάσουν και στο 20-13. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θα αντιδράσουν και θα μειώσουν σε 20-18, όμως οι γηπεδούχοι θα πάρουν το σετ με 25-19.

Δυνατά θα μπουν και στο τρίτο σετ οι Ισραηλινοι που θα προηγηθούν με 4-0, με τους Πράσινους να αντιδρούν και αρχικά να ισοφαρίζουν, ενώ αργότερα θα πάρουν κεφάλι στο σκορ με 12-14. Παρά την αντίδραση της Μακάμπι το Τριφύλλι θα διατηρήσει την υπεροχή του και στην τελική ευθεία και με επίθεση του Ανδρεόπουλου θα κάνει το 18-25 και το 1-2 στα σετ.

Στη συνέχεια οι Ισραηλινοί θα πιέσουν και θα προηγηθούν αρχικά με 10-8 και στη συνέχεια με 15-11 με μπλοκ του Σοκόλοφ και επίθεση του Φόγερ, ενώ ο η διαφορά θα φτάσει αργότερα και στο 20-12 μετά από νέο μπλοκ του Μπατσκάλα. Η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη με τον Παναθηναϊκό να χάνει αρκετά σερβίς και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-18 και το 2-2 στα σετ.

Στο tie break το Τριφύλλι θα προηγηθεί με 3-5 μετά από λάθος επίθεση του Ένσινγκ, με τους γηπεδούχους όμως να ισοφαρίζουν σε 6-6 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι τη στιγμή ένα  μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φόγερ θα κάνει το 7-9. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το σετ αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-13 μετά από λάθος του Ντεν Ντρις. Ένας τρομερός πόντος του Ανδρεόπουλου και ένας άσος από τον Ντεν Ντρις έδωσαν το ματς στους Πράσινους.

Τα σετ 2-3 (13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15)