Επέστρεψαν στις νίκες τα φίνα κορίτσια

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 8:15: 11/13/2021
Συντάκτης: Ηλίας Λιβάνιος

Άνετο βράδυ και επικράτηση με 3-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 ενάντια στις Αμαζόνες, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από την ΑΕΚ!

Το τριφύλλι κατέκτησε με μεγάλη άνεση το πρώτο σετ ωστόσο πιέστηκε αρκετά στα άλλα δύο. Οι Αμαζόνες έδειξαν, με εξαίρεση το πρώτο σετ, όταν είναι μία αξιόμαχη ομάδα και είναι στις υποψήφιες για την οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 22 βαθμούς έναν πίσω από τον Άρη που εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Για το τριφύλλι ακολουθεί το ματς με την Οστράβα για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου υποδέχεται τον ΑΟ Θήρας για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Αμαζόνες έμειναν στους 9 βαθμούς και την όγδοη θέση. Η ομάδα της Νέας Ερυθρίας ταξιδεύει στη Νάξο για την ένατη αγωνιστική σε ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στον Πανναξιακό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία 20λεπτη καθυστέρηση αφού προηγήθηκε το ματς του Πανερυθραϊκού με τον Πανιώνιο με το πρωτάθλημα της pre league ανδρών. Ο Απόστολος Οικονόμου αποφάσισε να ανοίξει το rotation αφού για το τριφύλλι ακολουθούν και τα ευρωπαϊκά ματς αλλά και μεγάλα ντέρμπι για το πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν φουριόζες στο πρώτο σετ και πήραν με άνεση προβάδισμα δέκα πόντων με πέρασμα της Χαντάβα. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου δίχως να ζοριστεί κατέκτησε το πρώτο σετ με 13-25 δείχνοντας να κυριαρχεί απόλυτα.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στο δεύτερο σετ. Οι Αμαζόνες ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο κομμάτι μπλοκ άμυνα κατάφεραν να προηγούνται σε όλη τη διάρκειά του. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας έφτασε στο σετ μπολ (24-23) μετά από λάθος επίθεση της Χαντάβα αλλά ο Παναθηναϊκός το έσβησε και πήρε το σετ με την Ελληνίδα ακραία στο σερβίς.

Στο τρίτο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα με τις Αμαζόνες να ισοφαρίζουν με την Σάντος. Το τριφύλλι προηγήθηκε ξανά με δύο με την Κωνσταντίνου με τις Αμαζόνες να κάνουν το 6-5 με πρώτο χρόνο της Κασδοβασίλη.

Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι με τα καλά σερβίς της Μεταξά και προσπέρασε με 7-11 με μπλοκ της Κωνσταντέλλου. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να προηγηθεί μάλιστα με 21-17 με μπλοκ άουτ της Χριστοδούλου.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22 με τη Στεπανένκο και προσπέρασε με 22-23 με άσο της Παπαφωτίου. Το τριφύλλι έφτασε στο ματς μπολ (23-24) με μπλοκ της Κωνσταντέλλου και καθάρισε το ματς με δεύτερο σερί μπλοκ της ίδιας παίκτριας.

Τα σετ 0-3 (13-25, 24-26, 23-25)