Τεράστια νίκη για τα φίνα κόριτσια της Καπογιάννη!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 1:47: 10/21/2021

Άλωσαν την έδρα της Ενισέι.

Ο Παναθηναϊκός άλωσε την έδρα της Ενισέι, μιας και επικράτησε με 69-61 παίρνοντας μια τεράστια ευρωπαϊκή νίκη.

Μυθική εμφάνιση έκανε η Ριντ, η οποία δεν βγήκε ούτε ένα δευτερόλεπτο από το παρκέ, σημειώμοντας 29 πόντους! Αρκετά κρίσιμη και η παρουσία της Λύμουρα, η οποία σημείωσε 2 εύστοχα τρίποντα λίγο πριν την λήξη του αγώνα, ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη.

Tα στατιστικά του αγώνα

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με τις «πράσινες» να δυσκολεύονται να βρουν πόντους στην επίθεση, με την έλλειψη της ψηλής να είναι εμφανής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Ενισέι τελείωσε το δεκάλεπτο με διπλάσιο ριμπάουντ, 14 έναντι 7 του «τριφυλλιού», με τη ρακέτα να αποτελεί «πληγή».

Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 8-2 στο 2', με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει λύση τόσο στην επίθεση, όσο και στη ρακέτα, αλλά να μην τα καταφέρνει και την Ενισέι να φτάνει στο 7' στο +9 (15-6) και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 17-8.

Ριντ και Χόλς οδήγησαν το «τριφύλλι» στη δεύτερη περίοδο, με την πρώτη να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 16 πόντους και τη δεύτερη με 10. Οι «πράσινες» μείωσαν σε 17-16 στο 13' και ισοφάρισε σε 24-24 στο 6', με την Ενισέι να «τρέχει» ένα σερί 8-0 και να διαμορφώνει το 32-24, αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει με δικό του επιμέρους 7-0 και να φέρνει το ματς στον πόντο (32-31) στο 19', με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 34-31 υπέρ των Ρωσίδων.

Η τρίτη περίοδος ήταν το δεκάλεπτο της μίας... ανάσας, αφού οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 29', όταν οι «πράσινες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, η Ενισέι το εκμεταλλεύτηκε, πέρασε μπροστά με 50-45 και κατάφερε μετά το τέλος των 30 λεπτών ΄έχει προβάδισμα 3 πόντων (50-47).

Στην τελευταία περίοδο μίλησαν Λύμουρα και Ριντ, οι οποίες βάζοντας αθροιστικά 10 πόντους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έδωσαν την πρώτη υπερπολύτιμη ευρωπαϊκή μας νίκη για φέτος.

Δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69