Παναθηναϊκός-Πολκοβίτσε 64-67: Επέστρεψε στην Ευρώπη σαν Παναθηναϊκός!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 6:55: 10/14/2021

Το πάλεψε όσο δεν πήγαινε η ομαδάρα με τα "φίνα κορίτσια" της Ελένης Καπογιάννη, φτάνοντας ένα μόλις σουτ μακριά από μία σπουδαία ανατροπή!

Το ματς

Ανταγωνιστική στο ξεκίνημα του ΟΑΚΑ ήταν η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, στην επιστροφή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 20 ολόκληρα χρόνια απέναντι στην Πολκοβίτσε.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη είχαν εξ αρχής ως πρώτο μέλημα να περιορίσουν επιθετικά τις αντιπάλους τους, με την Λύμουρα να συνιστά από την άλλη σημείο αναφοράς στη δημιουργία των «πράσινων». Παρότι βρίσκονταν την περισσότερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου πίσω στο σκορ, τα φίνα κορίτσια πέρασαν μπροστά με 13-12 χάρη σε ένα καλάθι της Βιντσιλαίου, 1:25 πριν τη λήξη της περιόδου.

Η Ελένη Καπογιάννη είχε επιλέξει από πολύ νωρίς στο ματς να αντιμετωπίσει με άμυνα ζώνης την Πολκοβίτσε, κάτι που δούλεψε αρχικά μόνο για τον Παναθηναϊκό. Σε αυτό, σημαντικό ρόλο έπαιξε και ότι η πολωνική ομάδα ήταν άστοχη σε πρώτη φάση από το τρίποντο. Όταν όμως μέτρησαν 3 συνεχόμενα εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75, έτρεξαν ένα σερί 15-0 και τότε, ήταν που πήραν οι φιλοξενούμενες και πάλι για τα καλά κεφάλι στο σκορ (19-20).

Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ να βρει λύσεις στη δική του επίθεση, με την ομάδα της κόουτς Καπογιάννη να πηγαίνει πολύ σε προσωπικές φάσεις, κυρίως από Χολμς και Ριντ, δίχως όμως ιδιαίτερη επιτυχία. Το ματς πήγε να ξεφύγει οδεύοντας προς το ημίχρονο (σ.σ. με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το -15), αλλά με μία μίνι «πράσινη» αντεπίθεση στο φινάλε η διαφορά έπεσε στο -9 (27-36).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πολκοβίτσε μπήκε το ίδιο δυνατά στο παρκέ του Ολυμπιακού Σταδίου, τρέχοντας στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ένα σερί 7-0 (27-43). Ο Παναθηναϊκός απειλούσε κατά βάση όταν ακουμπούσε την μπάλα χαμηλά στο ποστ, είτε εκτελώντας δηλαδή από το «ζωγραφιστό», είτε κερδίζοντας βολές. Το «τριφύλλι» δεν είχε καθόλου καλά ποσοστά από το τρίποντο, γεγονός που δεν του επέτρεπε να πλησιάσει ιδιαίτερα στο σκορ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ρίχνοντας τη διαφορά αρχικά στους 7 (43-50). Και πάλι, όμως, οι Πόλωνες είχαν απάντηση κάνοντας σε σύντομο χρονικό διάστημα το 43-55. Δευτερόλεπτα πριν ηχήσει η κόρνα η διαφορά έπεσε στους 5 (61-66), φτάνοντας μάλιστα και το ματς στο τρίποντο 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, χάρη σε τρίποντο της Ριντ! Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό στην ήττα με το τελικό 64-67 ήταν η ασύλληπτη Βιντσιλαίου με 20 πόντους, σε έναν αγώνα που κατέληξε σε ντέρμπι και κρίθηκε στο σουτ!

Η δωδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ριντ, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα, Κωτούλα, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Μπουντούρη, Σταχ, Μυλωνάκη, Χολμς, Χατζηνικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67.