Πήρε και εύκολα αυτό για το οποίο έπαιξε!

Δημοσιεύθηκε 3 χρόνια πριν, στις 7:41:0 10/3/2021,

Ο «Πράσινος» Τύπος σχολιάζει το μεγάλο «αιώνιο» ντέρμπι. Υστερόγραφο για την απίστευτη δήλωση Μαρτίνς μετά το ματς.

Αυτό ήταν λοιπόν. Ο Παναθηναϊκός έφυγε από το «Γ. Καραϊσκάκης» με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0), σε ένα ματς ειδικών συνθηκών για την ομάδα, καθώς παρατάχθηκε χωρίς τέσσερις βασικούς της παίκτες. Βέλεθ, Ιωαννίδης, Κώτσιρας και Διούδης ήταν απόντες, αναγκάζοντας έτσι τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να προβεί σε πολλές αλλαγές, ειδικά στην άμυνα. Βέβαια, η αντικατάσταση του Σωκράτη Διούδη από τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι του βγήκε «λαχείο», καθώς ο Ιταλός γκολκίπερ ήταν ο MVP του «τριφυλλιού» (μαζί με Ρούμπεν και Αλεξανδρόπουλο), με εμφάνιση αψεγάδιαστη και ηγετική!

Ξεκινώντας από το πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Δεν δέχθηκε φάσεις, κράτησε μπάλα και μάλιστα αν βάλουμε τις φάσεις κάτω, απείλησε με καλύτερες αξιώσεις την εστία του Βατσλίκ. Ο Γιοβάνοβιτς έξυπνα έκλεισε τον άξονα και άρα το κάθετο παιχνίδι στον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε μόνη διέξοδο το να επιτεθεί με σέντρες από τα πλάγια. Σε έναν τρόπο παιχνιδιού που... βόλεψε Πούγγουρα και Σάρλια, οι οποίοι μετά ελαχίστων εξαιρέσεων «καθάρισαν» σχεδόν όλες τις φάσεις στον αέρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε. Οι «πράσινοι» έπαψαν να κρατούν μπάλα και σχεδόν για όλο το υπόλοιπο του ντέρμπι, αναλώθηκαν σε έναν παθητικό ρόλο. Αυτό ήταν κάτι που δεν άρεσε σε κανέναν, συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του Γιοβάνοβιτς που το επισήμανε κιόλας στις δηλώσεις του.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν δέχθηκε ούτε μισή κλασική ευκαιρία στο ντέρμπι. Ούτε μισή! Και για να είμαστε ειλικρινείς, παρότι το «τριφύλλι» όντως δεν διεκδίκησε τη νίκη στο δεύτερο μέρος, πήρε εύκολα αυτό για το οποίο έπαιξε. Το να μην χάσει δηλαδή.

Υ.Γ. Ένας από τους βασικούς λόγους που ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε πιο καλές ευκαιρίες, ιδίως στο πιο ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο, ήταν το άγχος και η έλλειψη εμπιστοσύνης των παικτών στα πόδια τους. Αν αυτό το άγχος έλειπε, η ομάδα θα μπορούσε να καταστεί πιο απειλητική με ορθολογικό τρόπο, χωρίς να ψάχνουν τόσο τις μεγάλες μπαλιές.

Υ.Γ1. Ο Μαρτίνς, αν είναι δυνατόν, διαμαρτυρήθηκε για το ότι ο διαιτητής διέκοψε το ντέρμπι στην αρχή και των δύο ημιχρόνων, ευνοώντας τον Παναθηναϊκός και κόβοντας τον ρυθμό στους Πειραιώτες. Αγαπητέ Πέδρο, αναγνωρίζουμε ότι η παρουσία σου σε αυτό το νοσηρό περιβάλλον έχει αλλοιώσει την οπτική και την κρίση σου, αλλά ο λόγος που το ματς διεκόπη ήταν τα ΑΠΕΙΡΑ καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί της ομάδας σου, με τους καπνούς να φτάνουν μέχρι την... Ακρόπολη!